Edutorium je rozděleno do tří hlavních částí: exponáty, fyzika v pozadí, vědci a vynálezci. V části "exponáty" jsou popsány fyzikální principy jednotlivých exponátů. V části "fyzika v pozadí" je vyložena fyzika zhruba na středoškolské úrovni. Hlavním cílem fyziky v pozadí je nabídnout informace nezbytné k plnému pochopení funkce jednotlivých exponátů. V části "vědci a vynálezci" budou neustále doplňovány nové osobnosti, které měli nebo mají co dočinění s vědou a technikou.
VíceNázev „Přijď na to!“ vystihuje princip celé expozice: mezi exponáty totiž patří celá řada hlavolamů a hraček, na jejichž princip musí „hráči“ sami přijít, tedy jej odhalit. Navštivte Techmanii, hrajte si, manipulujte s předměty, zkrátka Přijďte na to! Bavit se zaručeně bude celá rodina ;-) Hravá expozice se představuje v originálním dřevěném kabátě průmyslového designera Štěpána Soutnera, který s námi navrhuje například expozici Vesmír a získal prestižní cenu za návrh svého vláčku RandeVuu, který u nás také můžete vidět.
VíceVíte, kolik budov původně měla největší zbrojovka v monarchii? Že Škodovka vedle tanků vyráběla také kormidla pro zaoceánské lodě? Znáte někoho z rodiny Škodů? Víte, že nový kloubový trolejbus ŠKODA má stejnou přepravní kapacitu jako dopravní letadlo Boeing 737? Nebo kde se v Plzni projdete po prvním mostě na světě s celosvařovanou konstrukcí? V naší expozici ŠKODA se seznámíte s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Informace získáte z obrazových panelů, audio- a videosekvencí i dalších zdrojů. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti ŠKODA, její minulosti, současnosti, i budoucnosti.
VíceŠtola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. v době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí. Dnes je celý labyrint chodeb zpřístupněn veřejnosti a je v něm instalována expozice rudného hornictví, které je v současné době v Čechách prakticky zlikvidováno. Množství exponátů, tematicky utříděných, působí v podzemních prostorách velmi autenticky.
VíceProhlídková trasa pro návštěvníky začíná v přízemí bývalého hradu, kde se dnes nachází pokladna, návštěvníci si dále prohlédnou Švamberský sál se sklípkovými klenbami a hradní kapli sv. Vavřince s unikátními otisky dvou dlaní v renesanční omítce. Ve Švamberské sále se nachází zbrojnošská síň s ukázkou replik dobových zbraní a zbroje, gotických oděvů, dobového nábytku, keramiky, skla a také cínové nádobí. Další část prohlídky je situována do 1. patra traktu přilehlého k zámecké věži, kde se nachází galerie posledních majitelů zámku - rodu Löwenstein-Wertheim s ukázkou původního mobiliáře. Poslední část prohlídky návštěvníky zavede do interiéru věže a na její ochoz (30 metrů), který slouží jako rozhledna. Na ochoz věže vede 117 schodů.
VíceExpozice sestává z několika volně propojených tematických okruhů, přičemž hlavní část zaměřená na prezentaci druhové diverzity území, vychází důsledně z principií tzv. rostlinně-zeměpisných celků, čili jakýchsi elementárních krajinných jednotek, které jsou vymezeny škálou obsahově rozdílných biotopů, akcentujících odlišné podmínky prostředí.
VíceMěšťanský interiér - Expozice je instalována v patře a využívá prostor bývalých klášterních cel. Je tedy členěna do devíti pokojů - devíti oblastí znázorňujících život městského ale především venkovského obyvatelstva v minulosti. Jedna místnost představuje měšťanský interiér z přelomu 19. a 20. století. Vystaven je nábytek, sklo, porcelán, panenka i řada zajímavých drobností. Dále můžete vidět části: Venkovská domácnost, Kovářství, Oděv a jeho výroba, Kuchyně, Hrací mechanismy.
VíceTento prostor s původní nástěnnou a nástropní výmalbou je nejpůsobivější částí expozice. Jednotlivé výjevy zobrazují jednak františkánské světce a jednak známé biblické příběhy. Je zde možno spatřit i velkoformátový obraz bitvy křižáků s Turky u Bělehradu. Svatý Jan Kapitsrán, který měl v této bitvě učinit zázrak, byl zároveň tím, kdo přivedl po husitských válkách františkány do Tachova. V místnosti jsou dále instalovány gotické sbírky - madony, oltářní křídla a oltářní skříň. Návštěvníky nejvíce obdivované je sousoší z lipového dřeva v životní velikosti - Poslední večeře Páně.
VíceExpozice je instalována v přízemí budovy. Je seřazena chronologicky a členěna podle jednotlivých období, které sehrály v historii regionu Tachovska hlavní úlohu. Začátek je věnován pravěku našeho regionu. Na schematické mapě jsou zakreslena nejdůležitější archeologická naleziště. Jsou zde rovněž instalovány předměty nalezené při vykopávkách.
Více