Bukovec je část města na severovýchodním okraji Plzně. Byl součástí panství Červený Hrádek. První písemná zpráva je z r. 1379, ve které se uvádí, že Heřman z Nečtin vlastnil celé toto panství. …
Město Starý Plzenec s přibližně pěti tisíci obyvateli se sice nachází v okrese Plzeň – město, ale součástí krajského města se zatím nestalo. Starý Plzenec leží na řece Úslavě asi devět kilometrů…
Lobzy byly dříve samostatnou vsí východně od Plzně, na břehu řeky Úslavy. Vznikly pravděpodobně již ve středověku, první dochované písemné prameny jsou z r. 1379, kdy šest zdejších dvorů bylo…
Božkov byl dříve samostatná ves východně od Plzně, na břehu řeky Úslavy. Jméno vsi je odvozeno od jména Bošek, který zde vlastnil dvůr. Název Boškov se zachoval až do 19. století. Ves vznikla již ve…
Koterov byl dříve samostatná ves jihovýchodně od Plzně – při okresní silnici do Starého Plzence, na břehu řeky Úslavy. Vznikla již ve středověku, první dochované písemné prameny jsou z r. 1369.…
Při cestě z Plzně do Starého Plzence, ale také při jízdě po dálničním okruhu kolem města, si může člověk všimnout zajímavého skalního útvaru. Osamělá buližníková skála vyčnívá nad okolní terén a říká…
Štichovice leží 5 km jihovýchodně od Manětína nad pravým břehem řeky Střely v severní části okresu Plzeň-sever. Ves patřila původně pánům z Brda a od poloviny 14. století byla v držení komendy…
Kostel sv. Anny, dnes stojící ve vzrostlém stromoví, najdeme jižně od Nečtin u silnice na Úněšov. Původní kostel, vybudovaný v letech 1450 - 1462, byl za třicetileté války zničen a na jeho místě v…
Turistický rozcestník, umístěný na kmeni staré lípy v komplexu probošství s poutním kostelem v Mariánském Týnci, označuje křižovatku červeně a modře značených turistických tras. Modrá značka zde má…
Tato cihlová rozhledna stojí v nadmořské výšce 571 metrů na Bohušově vrchu, kterému se dříve říkalo Šibeniční vrch. Asi tady stávala šibenice a naposledy se odsud rozhlíželi ti, které nečekal…